Weigh In week 4

Yesterdays weigh in was better than expected. Last week i ate food i dont normally eat, and i done it twice! I ate at burger king. I had vouchers. so i made the monetary decision of we are in town for a few hours, we need to eat, i have these vouchers in my bag. £2 for a meal, i got one for me and mum one day and next day me and son. £8 on 4 meals. not bad for in the town eating.

On Sunday was a really bad day food wise. i had no fruits or veg in the house to make juices with. i ate cereal for breakfast. Ive been weaning myself off cereal for about a year now, i am mostly ok and only have a bowl once in a while. it was weetabix minis with chocolate. not the worst cereal to have.

we went to a family fun day for The Clan, picked up our supporters cards and bought some home baking.

The chocolate brownies where delicious. i ate 2 in the car without the kids noticing!

Then with dinner i had 3 glasses of wine which probably worked out at 1 large glass of wine. I pour mine like its a spirit and dilute it with 7up.

But all that with not as much walking as i should have/could have done ment that I

STAYED THE SAME

THIS WEEK I AIM TO DO BETTER

I went shopping yesterday and got a load of veggies and fruits. forgot to get cold meat for the boys school lunches.

Did pick up one of these lunch boxes, who am i kidding, i got 2! I did only pay £12 for them both though.

Wee Man has in his – garlic and herb wrap (13p) filled with goats cheese (10p); bottom layer, 1 peperami (50p) halved to fit in box on top layer, grapes (10p) and blueberries (10p) in one tub, cucumber (5p) in the other tub and a little cup of mango jelly (22p) and a tiny teeny spoon. (he also has a chocolate crossant (26p)for snack in his bag). Total – £1.46 for his lunch

Wee man lunch

He took the picture himself, in the back of the car, and was very annoyed that the car was making it all bumpy and not let him get a good shot.

In mine i got grapes (10p) in one tub, cucumber (5p) in the other, chinese leaf lettuce (15p) and a red pepper (25p). I didnt have time to cut the avocado (69p), nor peel the mandarins (60p for 10, think i will eat 3 or 4 today, so 24p) so they came in a bag to work. i have eaten all the lettuce, red pepper and cucumber for breakfast. Total £1.48

veggies for breakfast

 

They look slightly different as i took out the divider on my side section to put in more lettuce, and i took out the tray in my middle section.

Prices are estimates, the purchase price divided by how many portions i think i will get from it and X by the amount i used.

£2.94 for 2 lunches and snacks. Compaired to £1.85 for school and £3 for work.

Not bad for a very last minute rush job. And on the cheap too!

Advertisements

2 thoughts on “Weigh In week 4

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s